2022

Kwiecień

22-29 kwietnia Zakopane

 Mimo, że w Zakopanem grupa nadal spędza wspaniale czas zamieszczam parę migawek, które otrzymałam od przebywających tam osób.

Wielkanoc  17-18 kwietnia

 

Siły i mądrości płynącej z Tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego,
Zdrowych i pełnych spokoju z radosnym spojrzeniem w przyszłość
Świąt Wielkanocnych dla wszystkich członków i sympatyków SKS życzy

Wesołych   Świąt  !!!

Życzymy  Wam, Kochani,
aby te święta wielkanocne
wniosły do Waszych serc
wiosenną radość i świeżość,
pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.

Niech radosne Alleluja będzie dla Was
ostoją zwycięskiej miłości i niezłomnej wiary.
Niech pogoda ducha towarzyszy Wam
w trudzie i radości każdego dnia.      

                   

  Zarząd SKS

13 kwietnia „Jajeczko ” w Kabatach

Ta środa, była niezwykła. Na spotkanie kijkowe przyszło ponad 50 osób i każdy przyniósł potrawę świąteczną.

Zarząd złożył życzenia zdrowych i spokojnych świąt spędzonych w wymarzony sposób, a szefowa rozdawała ćwiartki – jajeczka.

10 kwietnia Niedziela Palmowa w Ciechanowcu

Kolejna udana (według uczestników) wycieczka za nami. 10 kwietnia 2022 roku, niestety dla niektórych już o 6.30 Ruszyliśmy do Ciechanowca na obchody Niedzieli Palmowej. Ciechanowiec przywitał nas oryginalną pisankową dekoracją, bo na Rynku nawet na drzewach wisiały kolorowe jajeczka. Miejscowe Muzeum Rolnictwa już po raz 24 zorganizowało Konkurs na palmę wielkanocną. W tym roku było ich prawie 300. Wszystkie były przepiękne ale, ze względu na wojnę u naszych wschodnich sąsiadów największe zainteresowanie wzbudziła palma w barwach ukraińskich czyli niebiesko-żółtych. Palmę tą wykonywało 30 osób przez prawie tydzień. Gdy dotarliśmy na miejsce okazało się, że oprócz pięknych, kolorowych palm, możemy podziwiać epokowe stroje wielu przybyłych gości. Członkowie Bractwa Kurkowego w dość nietypowy sposób, bo wystrzałem z armaty, rozpoczęli palmową uroczystość. Po tradycyjnej procesji z palmami dookoła kościoła i bardzo uroczystej mszy celebrowanej przez Biskupa, pojechaliśmy do oddalonego o 24 km Szepietowa na wielki jarmark regionalno-świąteczny. Ponad godzinę szaleliśmy wśród straganów szukając palemek, przysmaków regionalnych i oryginalnych świątecznych dekoracji. Po udanych zakupach wróciliśmy do Ciechanowca na smaczny obiadek w Hotelu Nowodwory. Na zakończenie wycieczki ponad 2 godziny zwiedzaliśmy Muzeum Rolnictwa, skansen i pierwsze i jedyne w Polsce Muzeum Pisanki, które powstało z prywatnej kolekcji Państwa Jasiuków. Podziwialiśmy pisanki z całego świata, tworzone różnymi technikami.

Poniżej to co udało nam się utrwalić, abyście i Wy mogli podziwiać te cudeńka.

NIEDZIELA PALMOWA W CIECHANOWCU BYŁA BARDZO KOLOROWA, NASTĘPNYM RAZEM POZOSTAŁYCH CZŁONKÓW SKS-u ZAPRASZAMY TO PIĘKNE PISANKI RAZEM POOGLĄDAMY

6-8 Kwietnia Biebrzański Park Narodowy

Każdy z uczestników otrzymał na telefonie informacje jak poniżej.

Program wycieczki
6środa – zbiórka na parkingu Gandhi/Hirszfelda o 8,00  (Jest nas  26 osób więc jedziemy busem, postarajcie się nie zabierać całej szafy ubrań) Z przewodnikiem spotykamy się na Twierdzy Osowiec i udajemy się na zwiedzanie. Do miejsca zakwaterowania wracamy na obiadokolację.
7- czwartek – śniadanie o 8,00 i cały dzień w Biebrzańskim Parku Narodowym z przewodnikiem. W przerwie możliwość wypicie kawy i przekąska w barze U Dany. Wracamy na obiadokolację.
8 – piątek  – śniadanie o 8,00 i niestety już spakowani udajemy się na zwiedzanie. Zanim jednak opuścimy Podlasie to z przewodnikiem ruszmy na bagna (może być błotko). Na trasie do Warszawy będzie możliwość zatrzymania się na posiłek jeżeli wyrazicie taką wolę.

Jak się później okazało jechaliśmy autobusem, ale kierowcy coś się pomyliło i chciał nas wywozić dopiero w czwartek. Czekaliśmy więc przy padającym deszczu prawie dwie godziny. Dobrze, że Pani Dyrektor z Liceum na Hirszfelda pozwoliła nam czekać wewnątrz szkoły. Potem już wszystko biegło wg ustalonego planu.

 

Na miejsce do Twierdzy Osowiec, gdzie spotkaliśmy się z Przewodnikiem i gdzie mieści się siedziba BPN przybyliśmy szczęśliwie i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Biebrzański Park Narodowy którego symbolem jest batalion (widzieliśmy je w naturze)  powstał jako osiemnasty z dwudziestu trzech polskich parków narodowych i obecnie jest największym z nich. Najcenniejszym jego walorem jest szeroka dolina silnie meandrującej rzeki Biebrzy, z największym zespołem torfowisk w Polsce. Charakterystyczne dla tego parku są rozległe krajobrazy, ekosystemy i siedliska rzadkich, zagrożonych i ginących w kraju i Europie gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt. To, co wyróżnia Biebrzański Park Narodowy, to dzika przyroda, nieskażona natura, gdzie z bliska można przyjrzeć się ptakom, zwierzętom żyjącym własnym życiem. Najpiękniejsze obrazy parku można podziwiać na wiosnę i właśnie  udało nam się zaobserwować prawie wszystkie patki tam mieszkające. Przewodniczka Ania pomagała nam po głosach, skrzydłach, łebkach czy piórkach rozpoznawać skrzydlatych mieszkańców.  Spędzaliśmy całe dnie na bagnach , torfowiskach, kompleksach leśnych i wodnych w symbiozie ze zwierzętami i ptakami zamieszkującymi te tereny. Wieczorem wracaliśmy do pensjonatu w samym sercu parku narodowego, nad brzegiem nieokiełznanej i fascynującej Biebrzy w Goniądzu mieszkaliśmy w Ośrodku Bartlowizna – Serce Biebrzy. Niepowtarzalny klimat wnętrza hotelowego tworzy unikatowa kolekcja zegarów, obrazów oraz porcelany. Życzliwa obsługa, klimatyczny wystrój oraz miła atmosfera pozwoliła spędzać wieczory na tańcach, śpiewach i rozmowach. Wycieczka była wspaniałe, bo tacy byli jej uczestnicy. Mimo czasami przeciwności – wiatr, bagno chowające się w trzcinach udało nam się wspaniale spędzić czas i mnóstwo przyrody zobaczyć. Chcieliśmy podzielić się z Wami wspaniałymi chwilami na Podlasiu więc poniżej możecie podziwiać nasze doznania. 

Marzec

24 marca Lublin

Przypuszczam, że jak wszystkie wycieczki SKS była to wspaniała wycieczka, ale znana tylko licznemu gronu uczestników, bo do tej pory (17 kwietnia) nie dostałam sprawozdania na stronę, a czekałam długo, bo zdjęcia od Ani J. otrzymałam zaraz po wycieczce, więc chociaż Lublin oczami Ani Wam przedstawiam – Asia G. Szefowa wycieczki zmobilizowała się i przysłała sprawozdanie, aby i Ci co nie byli też coś się dowiedzieli – Dziękujemy.

W dniu 24.03.22 r. odbyła się wycieczka naszego Stowarzyszenia  do Lublina.

Zwiedzaliśmy:

Wzgórze Zamkowe (Baszta Gotycka) – jest jedną z najstarszych budowli w Lublinie. Została zbudowana w XIV wieku z kamienia i cegły. Była częścią murów obronnych wzniesionych przez króla Kazimierza Wielkiego.

Zamek w Lublinie zbudowany w XII w.  wykorzystywane jako więzienie (wielokrotnie przebudowany). Od 1957 roku – siedziba Muzeum Narodowego. W XIII wieku do zamku dobudowano romański donżon (wieża mieszkalno-obronna).

XIV – wieczna Kaplica Trójcy Świętej wybudowana jako fundacja Kazimierza Wielkiego, pokryta rusko-bizantyńskimi freskami z 1418 roku, powstałymi na zamówienie Władysława Jagiełły. Jest jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce.

Bramę Grodzką – lub żydowska brama miejska w Lublinie, pozostałość pierwszych murowanych elementów obwarowań miasta, wybudowanych w 1342 roku po zezwoleniu Kazimierza Wielkiego.

Plac Po Farze – na Starym Mieście w Lublinie – utworzony po rozebraniu kościoła farnego pw. św Michała Archanioła

Kamień nieszczęścia – znajduje się w Lublinie na skrzyżowaniu ulic Prezydenta Teodora Gruella i Jezuickiej. Legenda mówi, że dotknięcie go przynosi nieszczęście.

Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie jest jednym z największych kościołów w tym mieście. Jest perłą baroku w Lubelszczyźnie (zbudowana w XVI-XVIII w.)

Nowy Ratusz w Lublinie wybudowany w latach 1827-1828. Współcześnie pełni funkcje administracyjne, będąc siedzibą Prezydenta Miasta Lublin oraz Rady Miasta Lublin.

Deptak i Plac Litewski – najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Polsce, miejsce spotkań mieszkańców miasta.

Na koniec zwiedzania zasłużony obiad w restauracji Studnia. Pragnę nadmienić, że wycieczka odbyła się pod przewodnictwem p. Beaty (miła, ładna, posiadająca ogromną wiedzę). Pogoda dopisała, towarzystwo też. Dziękuję za miłą atmosferę i udział w wycieczce.

Z pozdrowieniem -Bożena D 2022-04-19 godz. 20,58

23 marca powitanie wiosny

Najpierw jak zwykle nasza Kochana Basia J. zadeklarowała się przygotować Marzannę. Na dyżur przed imprezą do pomocy twórczej jednak nikt nie przyszedł, ale Marzanna powstała – jak zwykle piękna.

Basieńko!,  jesteś JEDYNA I WSPANIAŁA!. Bardzo dziękuję za fantastyczną Marzannę, która niestety poszła z dymem mimo Marka z siekierą na straży, ale w słusznej sprawie. Chociaż chyba przez tę siekierę wiosna jakoś opieszale nadchodzi.

Zamiast sprawozdania, bo wszyscy co tam byli wiedzą jak było —— Fantastycznie !!!  załączam treść maila od uczestnika – Grzesia Ś, choć oczywiście znacie mnie – więc będzie komentarz do zdjęć. Nie można zapomnieć o honorowych gościach  z NaturaTour, którzy dostarczyli  mnóstwo gadżetów i swoją obecnością uświetnili naszą imprezę. Bardzo dziękujemy i zapraszamy na inne nasze imprezy.

Treść Maila od Grzesia:

„Szanowny Zarządzie – bardzo dziękujemy za miłe i świetnie zorganizowane POWITANIE WIOSNY !!! Duże zgromadzenie niezwykle sympatycznych osób w tak przyjaznych okolicznościach przyrody! Jedyny mankament tej uroczystości to – fakt, że Marek bezlitośnie znęcał się siekierą nad biedną Marzanną, która i tak została stracona przez spalenie… Ale – cóż można powiedzieć… w ludziach drzemią różne instynkty…. Część osób (do których j również się zaliczam) po prostu tradycyjnie utopiliśmy Marzannę…. w ………. najprzedniejszych marek… Tradycji stało się zadość! Vivat tradycje! Vivat SKS! Z ukłonami – Wasz korespondent z Powsina..” 

Oczywiście nie pozbawię Was kilku zdjęć z tej wspaniałej imprezy dla szacunku dla tych co byli i w konkursach uczestniczyli i dla tych co nie byli, aby nam zazdrościli.

Myślę, że nie wymaga to komentarza, więc tylko do lata……. – Asia Gębarska

16 marca Kijkowe spotkanie z solenizantkami

Od dawna w SKS imię żeńskie, które dominuje to Krystyna – czyli fantastyczna dziewczyna. W naszej organizacji jest ich ponad 30. Tego samego dnia czyli 13 marca dołączają do nich Bożenki czyli wspaniałe mężatki i panienki. Dlatego w środę na kijkach czciliśmy imieniny tych solenizantek. Kochane Krystynki i Bożenki – W imieniu Zarządu SKS oraz wszystkich koleżanek i kolegów życzymy Wam zdrowia, radości życia i wspaniałych wrażeń na wszystkich spotkaniach SKS-owej rodziny. 

08 Dzień Kobiet w DK Imielin

Najpierw rano okazało się, ze w imprezie ze względów zdrowotnych nie będzie Joli i nie mógł wziąć udziału Andrzej K. – jedyny męski członek Zarządu SKS ze względów chorobowych, ale dzielnie zastąpił go Andrzej W., który na spotkanie przyszedł z czekoladkami i tulipanami dla żeńskiej części zarządu. Na godz. 10,30 stoły były przygotowane, tulipany w wazonach a goście przyszli tłumnie. Z męskiej strony oprócz wspomnianego Andrzeja przyszedł też Kazio. Nareszcie przy kawie lub herbatce i słodkościach mogliśmy sobie porozmawiać o „babskich sprawach”.

Po 11,00 jako niespodzianka zaproszona fryzjerka Kasia z Salonu Fryzjerskiego Barlington na ul. Dereniowej 2B przygotowała w tych polowych warunkach stanowisko fryzjerskie. Razem z młodym i przystojnym adeptem sztuki fryzjerskiej dzielnie walczyli z niesfornymi włosami koleżanek.

Imprezkę musieliśmy zakończyć po 12,30, bo od 13,00 salą zawładnęły joginki pod wodzą Małgosi. W trakcie imprezy postanowiliśmy zbierać na pomoc dla uchodźców z walczącej Ukrainy. Zebraliśmy 350zł, w tym jedna z koleżanek dała na ten cel 100zł. Akcję zbierania pieniędzy będziemy prowadzić dalej, a dwie koleżanki zgłosiły chęć wolontariatu służąc znajomością języka rosyjskiego. Wszyscy bawili się świetnie, a takie „babskie” spotkanie było nam potrzebne.

LUTY

16 Kazimierz Dolny

W oczekiwaniu na sprawozdanie z wycieczki przedstawiam migawki fotograficzne.

12 Zabawa Karnawałowa

Taka grupa osób bawiła się w DK Imielin w sobotę. Był to przedsmak zbliżających się Walentynek. Dużo uśmiechu i kolorowe serduszka dominowały u bawiących się. Jak zwykle stoły uginały się od smakowitości, a Andrzej z Bożenką dbali o dobrą zabawę. Ja wpadłam na chwilkę, abyście teraz mogli zobaczyć jak u nas fantastycznie i brali udział we wszystkich imprezach SKS-u . Asia

07 Kręgle w Arena Ursynów

Rozpoczęliśmy rozgrywki i zawiązujemy Mistrzowską Drużynę SKS. Planujemy spotkania każdego pierwszego poniedziałku miesiąca o godz. 15,00. Docelowo gra trwałaby 2 godziny. Drużyną z Zarządu opiekuje się Bożenka, natomiast szefową grupy jest Ewa P. , a jej zastępcą Kazio N. Poniżej migawki z inauguracji .

 

STYCZEŃ

28 Kulig w Dąbrówce

Minęły dokładnie dwa lata i znowu wybraliśmy się na kulig do gościnnej Dąbrówki w Lasach Celestynowskich. Niestety i tym razem nie saniami po śniegu, ale na wozach po błocie. Nam to jednak zupełnie nie przeszkadzało, bo bawiliśmy się wspaniale i poniżej dzielimy się z Wami naszymi wrażeniami. Dziękujemy niezawodnemu i wspaniałemu wodzirejowi Witkowi, dziękujemy Andrzejowi za muzykę przy ognisku i na sali. Nie zapominamy o dziewczynach z Koła Gospodyń i ich szefowej Basi – jesteście fantastyczne, a jedzenie było przepyszne. Pamiętamy o Sołtysie Marku i jego małżonce Hani i o wszystkich innych, którzy przyczynili się do tego, iż od 14 do 21 zapomnieliśmy o trudach związanych z sytuacją pandemiczną i  własnych problemach. Niespodziewanie też zaczęliśmy już obchodzić 10-Lecie działalności SKS, gdyż na imprezie dostaliśmy przepyszny tort z tej okazji. 

Jeszcze  tylko podziękowania dla Irka, który wiózł nas bezpiecznie i  najważniejsze podziękowania dla uczestników. Jak zwykle byliście niezawodni. Punktualni z chęcią do zabawy i śpiewu. Jesteśmy z Was dumni – Zarząd.

22 Bal Karnawałowy – Maski, Maseczki, Malowanki

Karnawał w pełni. Do tego Dzień Babci i Dziadka, to dobry powód do zabawy przy muzyce. Trochę te uroczystości oraz coraz bardziej rozprzestrzeniający się nowy wirus covida ograniczyły nam frekwencję, ale udało się. Bawiliśmy się wspaniale, co możecie podziwiać poniżej. Był nawet noworoczny toast szampanem, obyśmy zdrowi byli, często się spotykali, bawili, zwiedzali ciekawe miejsca czyli robili wszystko to na co mamy ochotę w towarzystwie koleżanek i kolegów.

21 Turniej Si-Senior w Galerii Młociny

21 stycznia tradycyjnie obchodzony jest Dzień Babci, 22 zaś Dzień Dziadka. Prawie każdy z nas -seniorów jest babcią lub dziadkiem i oczywiście nad życie kochamy swoich wnuków poświęcając im każdą wolną chwilę. Tym razem oprócz spotkań rodzinnych mieliśmy inną propozycję. Galeria Młociny zaprosiła Seniorów z okazji tego szacownego dnia na Turniej w Bowlingu.  Skromna, ale znacząca ekipa  z SKS, pod wodzą Ewy P. doświadczonej w tej dyscyplinie zawodniczce, stawiła się punktualnie w samo południe na II piętrze galerii.  Poszło nam całkiem dobrze, a poniżej możecie obejrzeć migawki z tej wspaniałe imprezy. Wierzymy, ze na następnym turnieju będziemy w większym składzie.

19-Kijki 

Tego dnia oprócz urodzin Henia,  święto swoich imienin obchodziły Agnieszki. Pogoda dopisała, a więc na polanie pojawiło się prawie 40 osób. Zapraszamy na kolejne spacery z kijkami po Lesie Kabackim z nami w każdą środę 9,30 przy Metrze Kabaty zaczynamy. 

15-Otwarcie nowej siedziby NATURAtour w Warszawie

Biuro Podróży w Warszawie ul. Thomasa Edisona 2  bswarszawa@naturatour.pl www.naturatour.pl infolinia: 22 2668765 to adres nowej siedziby biura, z którym odbyliśmy najwięcej wycieczek. Byłyśmy z Anią na jego otwarciu – poniżej migawki.

11 – start w Nowy ROK

Wysłaliśmy na podane e-maile mnóstwo wiadomości o najbliższych imprezach w SKS.  Wycieczka –Zakopane 22-29 kwietnia  – jeszcze jest możliwość zapisy  Gimnastyka w DK Imielin   wtorek – joga 13-14, czwartek – zdrowy kręgosłup 13-14 czwartek –  zumba 14,15-15,15  Koszulki SKS wskazane na każdym wyjeździe i nie tylko, bo czyż nie wyglądamy pięknie jako grupa telefon do Bożenki Kręgle na Dzień Babci i Dziadka propozycję przyniosła Ewa P. – dziękujemy

Zabawy karnawałowe w DK Imielin jedna Bal Maski-maseczki (choć niekoniecznie) 22-01 godz.  16,30, drugi to Walentynki 12 lutego . Oba w DK Imielin. 

Kulig w Dąbrówce 28 stycznia godz. 14 odjazd autokarem z parkingu Hirszfelda/Gandhi

2022 -korespondencja

To wszystko o czym już Was informowaliśmy, a to nie koniec atrakcji przygotowanych przez SKS. Liczymy na pomoc i pomysły wszak to nasze 10-LECIE 

Jak zwykle w każdą środę o 9,30 ruszamy w Kabackie Lasy. W takim towarzystwie to tylko przyjemność.

               Pozdrawiamy – Zarząd SKS

 5- Zarząd SKS obraduje

Jak tylko odpoczęliśmy po Sylwestrze, złożyliśmy życzenia noworoczne rodzinie i wszystkim znajomym zabraliśmy się ochoczo do pracy. Już 5 stycznia Zarząd SKS spotkał się, aby zorganizować atrakcje na 2022rok dla wszystkich członków Stowarzyszenia. Efekt, chociaż tylko na najbliższe dni możecie zobaczyć poniżej. Szczegółowe informacje na stronie Aktualności, wysyłane sukcesywnie na podawane przy zapisie do Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów „Ruch i Zdrowie” adresy mailowe lub telefonicznie u członków Zarządu. Liczymy na udział we wszystkich zaplanowanych imprezach, bo obecny rok to X_LECIE  powstania naszej organizacji. Postaramy się stworzyć  na stronie Kącik wspomnień z 10 lat istnienia SKS (proszę o nadsyłanie zdjęć wspomnień itp.)

Powitanie Nowego Roku

W tym roku już nie byliśmy zamknięci w domach, ale zagrożenia pandemiczne nie pozwoliły na wielkie bale, bo głównie przeszkadzały obawy o zdrowie własne i innych koleżanek i kolegów. Radziliśmy sobie, bo kto jak nie MY-Seniorzy. Kilka osób podzieliło się swoimi wrażeniami więc Wam przedstawiam. Zaczynam od grupy, którą zaprosiła Ewa D. do NOK na Ursynowie.

Jak się przekonacie nie mniej wspaniale wyglądały zabawy innych członków SKS. Był wyjazd w okolice Płocka z Elą P., była zabawa w DK Imielin, niektórzy poszli na zabawę przy muzyce prezentowanej przez znaną nam wszystkim Vikę do Awangardy w NOT, inni zaś spędzili tę noc na domówkach lub z rodziną. Nasza kochana Grażka poleciała aż do Australii, by spędzić trochę czasu z wnukami. Podzieliła się z nami zdjęciami więc zamieszczam. – Asia G.