2023

 

11 Listopada 2023 Dzień Niepodległości na Ursynowie

Jak zwykle w samo południe odśpiiewaliśmy hymn na Kopie Cwila i podziwialiśmy już 105 biało-czerwonych latawców, bo to już 105 rocznica od odzyskania niepodległości.

 

27 października 2023 Otwock-Świdermajer

W dniu 27.10.23 odbyła się ostatnia wycieczka SKS w tym roku.

Trasa Józefów-Świder-Otwock. W Józefowie na przystanku czekał na nas p. Erwin przewodnik z wielkimi torbami, okazało się, że ma dla nas wszystkich słuchawki  (po prostu cudo). Rozpoczęła się wędrówka po pięknych okolicach. Świeci słońce, szeleszczą liście pod nogami. Otwock jest kolebką  świedermajerów. (twórcą tego stylu był Michał Elwiro Andriolli). Domy są drewniane mają werandy, przedsionki i ażurowe zdobienia.  Zwiedziliśmy: – modernistyczny kościół pw. św Wincentego a Paulo z obrazem MB Swojczowskiej – dom gdzie przebywał Reymont – sanatorium, gdzie przebywała Irena Sendlerowa – Park Miejski,  dawne Kasyno Miejskie – zakład uzdrowiskowy Gurewicza – rekonstrukcja największego przykładu świdermajeru – Ratusz i teatr – pomnik Katynia (wykonany prze ojca p. przewodnika R. Kozłowskiego).To w wielkim skrócie opisałam. Dziękuję wszystkim za uczestnictwo, miłą atmosferę i serdecznie pozdrawiam .Bożena D

17-18 października 2023 – Kraków i Tyniec

Wyjechaliśmy o godzinie 7.00 rano, pogoda zapowiadała się fajnie .Pogoda + przewodnik to podstawa wycieczki.  Spotkaliśmy się z przewodnikiem w Tyńcu  i zwiedzaliśmy Opactwo. Niestety ,nie można Go było podziwiać zgodnie z naszymi oczekiwaniami, ponieważ trwał remont, a co za tym idzie, wszędzie stały rusztowania. Część obrazów i rzeźb była zdjęta i stała na podłodze. Opactwo w Tyńcu jest najstarszym w Polsce klasztorem, który przechodził zarówno okresy rozkwitu jak i stagnacji. Obecnie jest otwarty dla osób pragnących doświadczyć żywej benedyktyńskiej tradycji, duchowości i wspólnoty Rytm dnia wyznaczają godziny modlitw i pracy. Uczestnicząc  w Nieszporach, można wysłuchać chorału gregoriańskiego, który rozbrzmiewa w Tyńcu codziennie niezmiennie od lat. Należy wspomnieć, iż w Tyńcu przygotowano polskie tłumaczenie ksiąg liturgicznych.

   Po zwiedzeniu Tyńca udaliśmy się na zwiedzanie żydowskiej części Kazimierza w tym Kościoła Na Skałce, Bożego Ciała.

Na ulicy Szerokiej wstąpiliśmy do Synagogi jak również byliśmy obok na cmentarzu żydowskim.

Następnie udaliśmy się do Kościoła Mariackiego, gdzie uczestniczyliśmy w zamykaniu Ołtarza Vita Stwosza.

   Ok godziny 18 zakwaterowaliśmy się w Schronisku Młodzieżowym  w dzielnicy Kraków-Płaszów. Schronisko okazało się bardzo przyzwoite ; pokoje czyste, na każdym piętrze kuchenka wraz z wyposażeniem.    Po kolacji  w Tawernie  HORN  usytuowanej w pobliżu, spotkaliśmy się w świetlicy schroniska na fajny wieczorek z tańcami i małym „co nieco”

  Następnego dnia po śniadaniu ruszyliśmy na zwiedzanie Krakowa. Spacerowaliśmy Drogą Królewską, długo staliśmy pod pomnikiem Matejki, szliśmy ulicą Kanoniczną i  Grodzką,, oglądając jednocześnie wspaniałe zabytki Krakowa usytuowane przy wymienionych ulicach. Oczywiście nie mogliśmy pominąć tzw. okna Papieskiego  i Katedry Wawelskiej. Katedra Wawelska to dla Polaków miejsce szczególne, \które jest  świadectwem historii Narodu Polskiego i źródłem refleksji historycznej. Jej historia sięga początków państwowości polskiej i datuje się od roku 1000, kiedy to powstał pierwszy kościół katedralny na Wzgórzu Wawelskim. Jest to zabytek architektoniczny, wypełniony dziełami malarzy i mistrzów rzemiosła artystycznego.

  Po zwiedzaniu Katedry pożegnaliśmy się z przewodnikiem, który nie do końca spełnił nasze oczekiwania.   Wreszcie dotarliśmy na Wawel, gdzie opiekę nad nami przejęły bardzo sympatyczne i profesjonalne panie przewodniczki; wraz z Nimi zwiedziliśmy przepiękne komnaty królewskie, co było dla nas wielką przyjemnością.   Pogoda w Krakowie wyjątkowo nam sprzyjała jak na tę porę roku.  Było słonecznie i chwilami nawet gorąco. Trochę zmęczeni ale za to pełni wrażeń  ok 21 wróciliśmy do Warszawy. – Ewa D.

10 Października 2023 wycieczki z Urzędu Dzielnicy – ogórek

W październiku seniorzy z Ursynowa mogli skorzystać z wycieczek zorganizowanych po otrzymaniu dodatkowej puli dofinansowania. Co tydzień grupa seniorów wyjeżdżała we wtorek na baseny termalne w Mszczonowie. Mszczonów – profesjonalnie wyposażony kompleks basenów z wykorzystaniem unikatowych, słodkich źródeł termalnych, atrakcja turystyczna Mazowsza skierowana do osób w każdym wieku. Położone zaledwie40 km od Warszawy . W czwartki szczęśliwcy wyjeżdżali na cały dzień do Płocka. W czasach rządów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego (pochowanych w płockiej katedrze), Płock był centrum władzy w Polsce. Uznawano go nie tylko za stolicę Mazowsza, ale w latach 1079-1138 pełnił de facto rolę stolicy ówczesnej Polski. Miasto dynamicznie rozwijało się do XVII wieku – zostało rozbudowane i ufortyfikowane przez Kazimierza Wielkiego, a później zwiększało swoje znaczenie dzięki rozwojowi rzemiosła, sukiennictwa i gorzelnictw Najważniejsze miejsca, których nie można ominąć to: Stary Rynek. Zwiedzania Płocka nie wypada zacząć w innym miejscu niż na Starym Rynku. Nie zapominamy o Ratuszu. Zbudowany w 1825 r. płocki Ratusz odegrał ważną rolę w dziejach Królestwa, a i teraz ma mnóstwo atrakcji. Z wieży Ratusza, codziennie o godz. 12:00 i 18:00, grany jest hejnał Płocka, a wykonuje go strażnik miejski. Autorem hejnału jest ks. Kazimierz Starościński, profesor śpiewu w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Atrakcją są też ruchome rzeźby Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego w scenie pasowania na rycerza. Wzgórze Tumskie to doskonały punkt widokowy na Wisłę i jej drugi brzeg, a zachody słońca tutaj są po prostu przepiękne. To najstarsza część miasta, gdzie można podziwiać najważniejsze zabytki Płocka, takie jak bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP oraz reliktów zamku książęcego z dawnym opactwem benedyktynów. To wspaniałe miejsce na spacery – nawet w deszczu jaki nas spotkał. Perełką było Muzeum Mazowieckie –  tam m.in. oddziały secesji i “X wieków Płocka” . Natomiast najmilej wspominamy rejs po Wiśle z filmem „Rejs” i przejazd ogórkiem po Warszawie, bo gdzie niby najpiękniej jak nie w naszej stolicy.W tych wycieczkach uczestniczyli też członkowie SKS. Jak widać pod Syrenką jest nas całkiem spora grupa.

02-07 października 2023 Śląsk Opolski

Przed samym wyjazdem okazało się, że nie mamy przewodnika w Opolu. Niby można wynająć innego, ale my nie przewidywaliśmy na ten cel funduszy w kalkulowaniu wyjazdu. Liczne telefony i prośby do opolskich seniorów i znalazła się Pani Irenka, która czekała na nas w Opolu i poświęciła czas, aby pokazać nam namiastkę Opola i zachęcić do odwiedzenia tego fantastycznego miasta na dłużej. Dziękujemy Kochana Pani Irenko!

Potem już bez kłopotów dojechaliśmy do Oazy w Prudniku, gdzie było nasze stałe miejsce kilkudniowego pobytu. Pogoda dopisała, a przewodnik Marcin bardzo ciekawie podawał wiadomości i zapoznawał z pięknymi zabytkami Śląska Opolskiego. Codziennie od 9,00 do 18,00 zwiedzaliśmy cudeńka architektury i krajobrazu i chłonęliśmy przekazywaną wiedzę. Nie zapomnieliśmy o robieniu zdjęć z naszej wycieczki, dlatego teraz może podziwiać namiastkę tego co my mieliśmy okazję zobaczyć. I tak zwiedzaliśmy Ziemię Nyską . Neisse to Śląski Rzym z Wieżą Bramy Wrocławskiej i Bramy Ziębickiej, Piękną Studnią, Rynkiem Solnym, Fontanną Trytona i Domem Wagi Miejskiej, Bastionem św. Jadwigi i oczywiście wspaniałych światyń. Nigdy też nie zapominał Pan Marcin o czasie wolnym, aby samodzielnie coś dooglądać lub wypić kawę. Po tem pojechaliśmy do Śląskiego Carcassonne czyli Paczkowa. Znowu mury obronne z bramami wjazdowymi, Rynek, Dom Kata i Kościół pw. św. Jana Ewangelisty zachwyciły nas. Innego dnia zwiedziliśmy Ziemię Brzeską. Brzeg to Śląski Wawel z Zamkiem Piastów Śląskich. Znowu spacer po mieście i podziwianie wspaniałych kamieniczek w rynku i pełnych przepychu kościołów. Po południu – perełka czyli Śląska Sykstyna – Małujowice.

Kolejny piękny słoneczny dzień to obowiązkowy odpoczynek dla kierowcy, a my z Marcinem po jego rodzinny mieście pieszo. Ziemia Prudnicka (Neustadt – Miasto Tkaczy) uraczyła nas mnóstwem zieleni z wspaniałymi widokami parku miejskiego, willami Hermana i Alberta Frankla, Kościołami: Parafialny pw. Św. Michała Anioła oraz oo. Bonifratrów pw. śś. Piotra i Pawła. Podziwialiśmy rynek, pozostałości po łaźni miejskiej, Arsenał, Dom Cechu Tkaczy i Wieży Woka. Nie zapomnieliśmy sfotografować się z najsławniejszym sportowcem z Prudnika – Stanisławem Szozdą. Niespodzianką była wizyta w muzeum, którego szefem okazał się nasz Marcin. Czwarty dzień to odwiedziny Ziemi Głogóweckiej  z Głogówkiem Oberlogau – Jan II Kazimierz Waza gdzie mieliśmy okazję zobaczyć: Bramę Zamkową i Basztę Więzienną, zamek Oppersdorffów , kościół oo. Franciszkanów pw. św. Franciszka z Asyżu, kaplicę Grobu Bożego, domek loretański, synagogę i oczywiście wspaniały rynek. Potem był Mochów – Mochau- Matka Boża Jasnogórska) z kościołem oo. Paulinów pw. Trójcy Świetej i Matki Boskiej Częstochowskiej. Na zakończenie tego dnia pojechaliśmy do bardzo czystej miejscowości _Biedrzychowice gdzie zjedliśmy prawdziwy śląski obiad . Syci i pełni wrażeń wróciliśmy do naszej Oazy w Prudniku na ostatni wieczorek pożegnalny. 7-10 w sobotę, po śniadaniu pożegnaliśmy gościnny Hotel Oaza i ruszyliśmy w stronę Warszawy.

Czekała nas jeszcze perła dla której niektórzy uczestnicy pojechali na tę wycieczkę. Zamek w Mosznej przywitał nas słońcem więc spacery po parku były jeszcze ciekawsze. Tego co zobaczyliśmy nie da opisać się słowami. Zamieszczam tylko zdjęcia wykonywane przez uczestników, aby oglądający mieli choć namiastkę tego co my mogliśmy podziwiać.

Z tymi fantastycznymi wrażeniami jechaliśmy do Warszawy zatrzymując się po drodze na smaczny, nieplanowany wcześniej obiad. Ci co nie dali rady zjeść olbrzymich schabowych zabrali je na niedzielny obiad. Opolszczyzna dostarczyła mnóstwa wrażeń i wszyscy byli zachwyceni widokami jakie mogliśmy podziwiać. Pewnie tam jeszcze wrócimy.

30-09-2023 Parada Seniorów

Nie straszny nam deszcz i na kolejną Paradę na plac Bankowy przyszło bardzo dużo seniorów i dzielnie przemaszerowało pod PKIN, gdzie były ciekawe stoiska różnych organizacji. Można było potańczyć, popracować manualnie lub intelektualnie, czy tylko uśmiechnąć się do obsługi aby zdobyć pieczątkę. Po zapełnieniu nimi całej kartki w namiocie Radia Pogoda można było odebrać upominek. Były też pokazy na scenie, występy seniorów i artystów oraz dyskoteka. Wszyscy bawili się wspaniale, a pogoda tylko po Ratuszem płatała figle.

27-09-2023 Węgrów-Liw

W dniu 27.09.23 r odbyła się wycieczka SKS do Liwia i Węgrowa.  Na miejscu do Liwia przyjechaliśmy wcześniej ok. godziny przed zwiedzaniem zamku, dlatego też wolny czas spędziliśmy na świeżym powietrzu, spacerując w pięknym plenerze nad wodą. Do zwiedzania zamku zostaliśmy podzieleni  na dwie grupy. Przewodnicy ubrani byli w stroje z tamtej epoki (wyglądali zjawiskowo). Zamek w Liwie – ruina gotycka zamku książęcego wzniesionego w XV wieku jako strażnica graniczna. Został zbudowany na polecenie księcia mazowieckiego Janusz I Starszego. Zwiedziliśmy wieżę, salę rycerską i wiele innych ciekawych sal, gdzie były wystawy,  pan przewodnik pokazywał jak posługiwać się bronią, szablą. Po godzinnym zwiedzaniu pojechaliśmy na obiad do hotelu – restauracji Everest w Węgrowie. I tu czekała na nas p. przewodniczka z którą rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Hotel inspirowany średniowieczną legendą o panu Twardowskim. Przedmiotem utożsamianym z postacią Twardowskiego jest zwierciadło magiczne tzw. Lustro Twardowskiego przechowywane w zakrystii kościoła parafialnego w Węgrowie, tutaj zwiedziliśmy Rynek (jeden z największych w Polsce). Barokowy Dom Gdański z bazyliką z 300 letnimi freskami. W budynku dawnego klasztoru Węgrów miasto wielu kultur i religii, a obok park z kawiarnią i browarem należącym do zakonników. Cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda i humory. Do stolicy wróciliśmy ok. 18.30 Z podziękowaniem za uczestnictwo i miłą atmosferę. Bożena D

 

22-23- września-2023 V Warszawska Olimpiada Seniorów

W V Warszawskiej Olimpiadzie Seniorów po raz pierwszy udział wzięli członkowie SKS. Wszystkim, którzy odwiedzili obiekty sportowa bardzo dziękuję. Szlaki przetarte, więc następne olimpiady są nasze. Było całkiem nieźle. Nasi reprezentanci zdobywali medale, a wszyscy bawili się świetnie co można zauważyć na zdjęciach i filmikach tu lub na Facebook. Do zobaczenia za rok.- Asia

 

 

20 września pożegnanie lata

 

20 września 2023 roku miało miejsce pożegnanie lata. Członkowie SKS-u licznie zgromadzili się na miejscu spotkań, przy Metrze Kabaty, po czym wyruszyli do Lasu Kabackiego. Na polanie czekały kolejne chętne osoby do wspólnego spędzenia czasu oraz organizatorki spotkania Bożena Derleta i Ewa Dobrowolska Nogal. Ognisko płonęło wesoło, stoły nakryto obrusami i udekorowano gronami jarzębiny. Przygotowano też smaczny poczęstunek między innymi tradycyjnie kiełbaski pieczone na ognisku. Wiele osób miało dekoracyjne elementy ubioru związane z odchodzącym latem lub nadchodzącą jesienią. Atmosfera była bardzo wesoła, tym bardziej, że dopisała piękna słoneczna pogoda. -Anna J.

12 do 18 września 2023 Ustka

 

W dniu 12.09.23 o godz. 10.10 na Dworcu Centralnym spotkaliśmy się, aby pojechać na „wczaski” do Ustki. W Słupsku na dworcu czekał na nas p. Zbyszek kierowca autobusu, który zawiózł nas do DW „RADOŚĆ” (b. pomocny pan, pomagał w noszeniu bagaży). Po szybkim zakwaterowaniu udaliśmy się na obiadokolację.

Następny dzień rozpoczęliśmy od porannej gimnastyki (prowadzonej  przez niezastąpioną Basię J –  b. dziękuję) nad morzem przy muzyce, która była odbywała się do końca turnusu.

W kolejnych dniach był wieczorek integracyjny, przejażdżka „ciuchcią” z przewodnikiem po całej Ustce, wieczorek taneczny  z niespodzianką. Spotkanie towarzyskie z elementami morskimi (kilka osób zaprezentowało się po prostu bosko). Przepiękne stroje, złota rybka, król morza, rusałka, pirat (zobaczyć można na fotkach), wszystko to dzięki naszej Basi i  jej przyjaciół. Pośpiewaliśmy sobie piosenki było ok. (przygotowany był „szwedzki stół” z owocami i słodyczami).

W kolejnych dniach były zajęcia w podgrupach np. niektórzy wybrali się oglądać zachód słońca na statku, na wycieczkę do Słupska, Doliny Charlotty, Pogoda dopisywała, spacerom nie było końca,

Odwiedziliśmy Syrenkę, Irenkę Kwiatkowską, każdy robił to co chciał To był krótki wypad, bo 7 dniowy, ale myślę, że udany, bo dużo „zrobiła” pogoda, która sprzyjała nam przez cały czas.

Poza  tym DW „RADOŚĆ” położony jest ok. 100 m od morza, plaża szeroka, piękna i to jest właśnie coś pięknego, wielki atut tego.

Dziękuję za uczestnictwo i serdecznie pozdrawiam . Bożena D

09-09-2023 Kutno-Święto Róży

Święto Róży w Kutnie 2023 to niezapomniane wydarzenie, które na długo zostanie w naszej pamięci. Bawili się świetnie nie tylko miłośnicy kwiatów. Największa w Polsce impreza o tematyce różanej – Święto Róży trwała od piątku do niedzieli 8-10 września. My uczestniczyliśmy w tym wspaniałym święcie w sobotę. Miasto róż. O wyborze takiego hasła zadecydowały m.in. tradycja hodowli róż w Kutnie oraz fakt, że Bolesławowi Wituszyńskiemu zawdzięczamy różę Kutno oraz inne rdzennie kutnowskie odmiany. To w Kutnie od blisko 40 lat odbywa się największa impreza poświęcona królowej kwiatów – Święto Róży. Słoneczko też dodało blasku tym pięknym kwiatom, tak więc czas mijał błyskawicznie, bo było co oglądac. Powitał nas Pan Andrzej z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, który wprowadził nas w klimat uroczystości oraz przygotował dla nas szczegółowe mapki jak dotrzeć w najciekawsze miejsca. Każdy z uczestników wrócił z mnóstwem wrażeń i mydlaną różą. Wszyscy przyrzekli sobie, że w następnym roku powrócimy na to wspaniałe święto.

14-26 sierpień Wicie


Drugi raz w tym roku SKS jedzie do Wici. Grupa jest mniej liczna niż poprzednia ale wygląda na to, że
będzie miło. Wiezie nas miły pan kierowca Radek, któremu buzia się nie zamyka. Tym razem
mieszkamy w Świcie 3, czyli na posiłki musimy chodzić do Świtu 2. Mały spacerek przed posiłkiem
dobrze robi. Pierwsza noc była z burzą i deszcz padał jeszcze jak szliśmy na śniadanie. Później pogoda
się uspokoiła i było super przez cały nasz pobyt. Słuchaliśmy prognoz pogody i byliśmy bardzo
zadowoleni, że jesteśmy nad morzem a nie w Warszawie. U nas temperatura była w granicach 22-24
stop. C a w stolicy w tym samym czasie 30-32. W czasie turnusu były stałe elementy programu jak
codzienna gimnastyka prowadzona przez Asię, wieczorek powitalny i pożegnalny z poczęstunkiem i
naleweczką, dwa razy wieczorek taneczny raz z karaoke. Nasze dziewczyny dzielnie śpiewały bardzo
ładnie zresztą. Uczestnicy zorganizowali się i busem jeździli do Jarosławca, Darłowa /aż 4 grupy/ i
nawet do Ustki. Pogoda nam sprzyjała i ci co chcieli ładnie się opalili a inni dużo spacerowali.
Wszyscy pełni energii i zadowoleni z pobytu wrócili do domu. W przyszłym roku też wybieramy się
do Wici. Agnieszka

17-29 lipiec Wicie

Po raz kolejny członkowie SKS pojechali spędzić dziesięć dni nad morzem w bardzo przyjaznej, spokojnej miejscowości Wicie na Pomorzu Zachodnim. Bardzo daleko od Warszawy, podróż długa, ale autokar z klimatyzacją i przerwy na „rozprostowanie nóg „  oraz piękne widoki po drodze pomogły znieść te 11 godzin jazdy. Późnym popołudniem dojechaliśmy na miejsce. Uczynny pan Dawid pownosił nasze bagaże po schodach, za co jesteśmy mu ogromnie wdzięczni. Po obiedzie, a raczej obiadokolacji większość z nas ruszyła przywitać się z morzem i podziwiać zachodzące słońce.

 Powietrze było świeże po deszczu. Deszcz towarzyszył nam wiernie przez cały czas… Były, oczywiście, przerwy w opadach i można było pospacerować, a nawet opalać się na plaży. Niestety, ale w tym roku nie mieliśmy szczęścia do pogody. Trudno, tak też bywa. W deszczowe popołudnie można było się zdrzemnąć i to też było całkiem miłe.

Trafił się dzień bez deszczu, więc korzystając z pięknej, słonecznej pogody spora część z nas wybrała się na wycieczkę do Jarosławca. W przeciwieństwie, do raczej cichych i spokojnych Wici (czy ktoś wie, jak się odmienia nazwę tej miejscowości??!!), Jarosławiec jest dosyć gwarny i dużo się tam dzieje. Oprócz licznych sklepów, barów, kawiarenek jest wspaniałe Muzeum Bursztynu oraz Motylarnia i Papugarnia, no i plaża „Dubaj”, ma się rozumieć J  W motylarni piękne, kolorowe, egzotyczne motyle fruwają pośród kwiatów, siadają na zwiedzających, co budzi niekłamany zachwyt i wręcz wzruszenie bez względu na wiek. Niezwykłe przeżycie. W papugarni było spokojniej, pewnie dlatego, że śliczne, kolorowe papugi najwyraźniej były znudzone i zmęczone obecnością ludzi częstujących je nasionkami i orzechami. Drzemały na drążkach, podejrzewam,  że z przejedzenia.

Dom Gościnny Świt 2, gdzie mieszkaliśmy, jak zawsze był bardzo dobrze przygotowany na nasze przyjęcie. Czekały na nas czyste, dobrze wyposażone pokoje. Do jadalni kupiono nowe, duże, ciężkie i miękko wyściełane krzesła, które, prawdę mówiąc bardziej by pasowały do pokoi zamiast twardych, drewnianych, na których niezbyt dobrze się wypoczywało.

Kuchnia starała się bardzo, żeby nas nakarmić stosownie do pogody daniami tłustymi i ciężkimi. W jadłospisie było bardzo dużo mięsa i wędlin. Przykro było patrzeć jak zapełniały się kubły na odpadki. Lądowały tam, jak by nie patrzeć, nasze pieniądze… Miło by było, gdyby zarządzający uwzględniali w swoich planach i decyzjach zróżnicowane potrzeby gości. Wiek senioralny ma swoje prawa, a poza tym naprawdę wiele osób woli dania bezmięsne.

Rozrywki za to nie brakowało. Był wieczór karaoke i dwa wieczorki taneczne z poczęstunkiem i legendarną już naleweczką, która jest dobra na wszystko, bo jest po prostu pyszna! J – Krysia Pakulniewicz-Szmańda

 

29-30 czerwiec Tykocin, Białystok, Supraśl, Choroszcz

Zaczęliśmy zwiedzanie od Tykocina, skończyliśmy w Choroszczy

Wyjeżdżamy o godz.8:00. Pogoda średnia, chłodno i pochmurno, ale humory dopisują. Po drodze
pogoda poprawia się, wychodzi słońce i robi się ciepło. Pierwszy przystanek na zwiedzanie to
Tykocin. Jest to bardzo klimatyczne miasteczko, które w 2025 roku będzie obchodziło 600-lecie.
Zabudowa Tykocina jest XVIII-wieczna w większości w stylu barokowym. Na dużym rynku w kształcie
trapezu stoi pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego ufundowany przez jego praprawnuka Jana
Klemensa Branickiego w 1763 roku. Ciekawostką jest , że to najprawdopodobniej drugi po kolumnie
Zygmunta świecki pomnik w Polsce. Inne zabytki miasta to kościół Trójcy Przenajświętszej, wielka
synagoga, dzielnica żydowska. W Tykocinie jest też zamek, który w 2011 roku został odbudowany na
fundamentach z XVI wieku. Jedziemy dalej. Następny przystanek to Białystok. Spotykamy się z panią
przewodniczką pod pałacem Branickich herbu Gryf / nie mylić z Branickimi herby Korczak z których
jeden przystąpił do Targowicy/ w którym obecnie mieści się Akademia Medyczna. Pałac okazały ale
niestety można go oglądać tylko z zewnątrz. Pałac został zniszczony i odbudowany po II wojnie
światowej. Za pałacem ciągną się przepiękne ogrody. Duża różnorodność roślin, labirynty z
bukszpanów, fontanna, przepływający ciek wodny. Dalej zwiedzaliśmy kościoły. Neogotycki ogromny
i bardzo łady a obok jakby przyklejony do dużego mały dużo starszy. Ta dziwna konstrukcja wynikła z
tego, że władze carskie nie pozwoliły wybudować nowego kościoła w związku z tym mieszczanie
wymyślili, że formalnie będzie to rozbudowa już istniejącego i tak powstała ta dziwna konstrukcja.
Oglądaliśmy też rynek z ratuszem, teatr lalek, filharmonie. Pani przewodniczka była bardzo dobra.
Miała dużą wiedzę i w sposób przystępny umiała nam ją przekazać. Trochę zmęczeni bo było gorąco i
co jakiś czas padał mały deszczyk udaliśmy się do hotelu na zasłużony wypoczynek.
Następnego dnia pod wpływem uczestników wycieczki postanowiliśmy rozszerzyć program
zwiedzania o cerkiew Hagia Sophia w Baiałymstoku. Jest to nowa cerkiew wybudowana na wzór tej
ogromnej tureckiej. Mieliśmy dużo szczęścia. Jedna z uczestniczek wycieczki Ania S. poszła do księdza
i poprosiła, żeby nam coś powiedziało świątyni. Ksiądz okazał się wspaniałym gawędziarzem o
ogromnej wiedzy teologicznej. Gdyby nie zwiedzanie muzeum ikon w Supraślu, które mieliśmy
zamówione na godzinę, to pewnie spędzilibyśmy dużo więcej czasu z księdzem. Ja jestem
zachwycona jego erudycją. W Supraślu podzieleni na dwie grupy zwiedzaliśmy muzeum ikon. Jest to
jedno z pierwszych muzeów multimedialnych w Polsce. Panie przewodniczki kompetentne
opowiadały ciekawie. Po muzeum poszliśmy do monasteru prawosławnego. Tam oprowadzał nas
młody zakonnik, który nie mówił aż tak interesująco jak ksiądz w cerkwi ale nie było źle. Po
zwiedzaniu poszliśmy na zupkę, którą zafundował SKS. Ostatnim punktem programu był letni pałac
Branickich w Choroszczy. Pani przewodniczka opowiedziała o pałacu, oprowadziła nas a później
obejrzeliśmy wystawę “Rezydencje w zieleni”. Jest to malarstwo krajobrazowe i rodzajowe
wystawione w salach pałacu. Większość obrazów to dzieło polskich artystów XIX i XX wiecznych.
Wystawa została otwarta kilka dni temu więc byliśmy jedną z pierwszych grup która obejrzała
wystawę. Trochę zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do Warszawy ok. godz.19-tej. Agnieszka

17 czerwiec  Dni Ursynowa

W tym roku Dni Ursynowa, na które czekają mali i duzi mieszkańcy tej wielkiej dzielnicy odbędą się w dniach 16-17 czerwca. Jak zwykle SKS przygotowuje się do udział w tej imprezie. Zapraszamy do licznego udziału wszystkich członków i sympatyków na „Olkówek” dnia 17 -06-2023 roku w godz. 13-15 pod namiot nr2. Naszym udziałem i przygotowaniami zarządzają Ewa D. i Bożenka D. Pogoda dopisał i jak każdego roku na Dniach Ursynowa w namiocie SKS spotkało się bardzo dużo osób, tych co są od lat w naszym Stowarzyszeniu i tych co chcieliby zasilić jego szeregi. Serdecznie zapraszamy w nowe-stare miejsce od września, czyli do DK STOKŁOSY.

12-14 czerwiec 2023 Cieszyn i okolice

W dniu 12.06.23 r o godz. 6.00 z „naszego” parkingu wyjechaliśmy na 3-dniową wycieczkę do Cieszyna i okolic.

Na miejsce do hotelu Gambit, dotarliśmy ok. 11.30, i tu czekał na nas Aleksander nasz przewodnik, gdzie po szybkim zakwaterowaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Po drodze obejrzeliśmy stary cmentarz żydowski, potem udaliśmy się na wzgórze zamkowe, które jest parkiem pełnym pamiątek po zamku działającym tu od średniowiecza do 1918 roku, Wieża Piastowska. Obok znajduje się najstarszy w Polsce czynny browar. Doszliśmy do mostu Przyjaźni, gdzie znajduje się granica z Republiką Czeską. Następnie przez tzw. Cieszyńską Wenecję przeszliśmy do Studni Trzech Braci, legendarnego miejsca założenia miasta, doszliśmy do rynku głównego (w remoncie). Zmęczeni skierowaliśmy się do hotelu na obiadokolację.

W drugim dniu wycieczki czyli 13.06.23 r z przewodniczką p. Iwoną udaliśmy się do tzw. Trójwsi Beskidzkiej, gdzie zobaczyliśmy trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji, Podczas wycieczki zobaczyliśmy Ustroń, dalej pojechaliśmy do Wisły, gdzie przeszliśmy  miejskim deptakiem, zwiedziliśmy też rezydencję prezydenta RP, skocznię A. Małysza, zalew Czerniański, gdzie swój bieg zaczyna rzeka Wisła. Zwiedziliśmy Koniaków – muzeum koronkarstwa, Istebną, Zjedliśmy w knajpie pyszne kołacze i tak minął nam bardzo atrakcyjny dzień.

Ostatniego dnia czyli 14.06.23 r. w drodze do Warszawy, zatrzymaliśmy się w Bielsku Białej, którego nazwa miasta pochodzi od rzeki Białej, na której lewym brzegu położone jest Bielsko. Do najcenniejszych zabytków miasta należy zamek z XIV wieku z neogotycką kaplicą św Anny, która stanowi mauzoleum książąt Sułkowskich. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Historyczne. Spacerowaliśmy ulicami miasta, widzieliśmy pomniki Bolka i Lolka. Rynek niestety w remoncie, potem wyruszyliśmy do Warszawy, gdzie na miejsce dotarliśmy ok. godz.18.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za mile spędzony czas. Myślę, że przewodnicy spisali się na medal.

Życzę miłych wakacji i zapraszamy na następne wycieczki z SKS-em. Bożena D

13-06-2023 Pola Wielgosz

Znowu doszła do nas smutna wiadomość

„Z wielkim smutkiem i żalem informujemy, że dnia 6-07 odeszła moja kochana mama Apolonia Wielgosz. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13.07 o godz.10 na cmentarzu w Pyrach. Córka Monika.” Bardzo smutno nam się zrobiło. Przekazaliśmy wyrazy współczucia całej Rodzinie. Żegnaj Polu. Zostaniesz w naszej pamięci.

„Śmierć nie jest kresem naszego istnienia, żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach.

Albowiem to dalej my a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia”                                                                                                       A. Einstein

12-06-2023 Seniorzy z całej Polski w Sejmie RP

11-06-2023 Dni UTW na Służewcu

05-06-2023 kręgle przed wakacjami w Arenie

16-22 maj Mielno

Do Mielna mieliśmy tylko 24 miejsca. Na dodatek tuż przed samym wyjazdem niespodziewane wydarzenia wykluczyły jedną osobę. 16 maja na Dworcu Gdańskim stawili się pozostali uczestnicy. Każdy dostał miejscówkę i planowo dotarliśmy do Koszalina skąd autokarem kilka km bezpośrednio do Ośrodka „Słoneczny Brzeg” położonego blisko promenady nadmorskiej wśród drzew i zieleni. Pokoje duże, każdy z tarasem umożliwiającym łapanie słońca dla leniwych. Mielno to kurort położony między Bałtykiem, a Jeziorem Jamno z ładnymi drogami do spacerów i rowerkowania. W mieście jest mnóstwo pomników głownie związanych z organizowanymi tu od 2004 roku Międzynarodowymi Zlotami Morsów. Na wejściu na plaże od ul. Kościuszki stoi więc Pomnik Morsa. Na drugim krańcu tej ulicy jest Pomnik Morsika-Plażowicza  -Hilarego ku pamięci pomysłodawcy zlotów morsów. Żaden turysta nie pomija zdjęcia przy Mieleński Srebrnym Jeleniem, którego w okresie międzywojennym ufundował ziemianin wdzięczny za udane polowanie. W okolicy są trzy pomniki kotwicy „ku pamięci tych , którzy nie wrócili z morza”. 7 tonowa przywieziona ze  Stoczni Szczecińskiej stoi przy przystani rybackiej w Unieściu, gdzie byliśmy na smacznej rybce. Najbliżej nasze zamieszkania był Pomnik Lotników poświęcony pilotom wojskowym, którzy zginęli w trakcie treningu. Czas bardzo szybko minął nam na spacerach , gimnastykach i zwiedzaniu terenu oraz rozwiązaniu questu – Przygoda z morzem na promenadzie w Mielnie . Oprócz naszej gimnastyki i zabaw w ośrodku uczestniczyliśmy w ogólnopolskim zlocie pracowników wodociągów. Nawet nie spostrzegliśmy jak przyszedł czas powrotu. Fajny wypoczynek – trzeba częściej w różnych miejscach się spotykać.

10-11 maj 2023 Toruń-Bydgoszcz

Zbieramy się na “naszym” parkingu. Pogoda zapowiada się super, humoru dopisują mimo wczesnej
godziny /7:00 rano/. Pan kierowca wpisuje w nawigację miejsce naszego spotkania z przewodnikiem
w Toruniu. Nawigacja “mówi”, że za 2,5 godziny będziemy na miejscu. Budzi to we mnie pewne
zdziwienie i przerażenie, ponieważ zaplanowała podróż na 5 godzin. Trudno, trzeba będzie jakoś
“wytracić” te godziny po drodze. Udało się i na 12:00 tak jak było umówione spotykamy się z Panem
przewodnikiem Marcinem obok CKK /Centrum Kongresowo Kulturalne/ Jordanki. Budynek
nowoczesny podobno ze świetną akustyką w środku ale wygląd zewnętrzny mnie się nie podoba o
gustach jednak nie dyskutujemy. Zaczęliśmy zwiedzanie jak dla mnie dosyć nietypowo. Najpierw
gmach Urzędu Marszałkowskiego, teatr im. Horzycy, mury obronne i wchodzimy na starówkę. Na
Rynku pomnik Kopernika, kamieniczki i “szukanie” kota. Dalej zachowane bramy prowadzące nad
Wisłę, spichlerze, krzywa wieża i katedra św. Św. Janów. W między czasie zwiedzaliśmy ratusz.
Naprawdę warto tam wstępować bo i architektura i przepiękne zbiory np. Obrazy są warte
zobaczenia. Pan Marcin okazał się super przewodnikiem. Mówił ciekawie, nie zarzucał nas datami i
szczegółowymi faktami. Po 5-godzinnym spacerze wreszcie czas wolny. Część osób poszła na
regionalne piwo piernikowe / mnie smakowało, chociaż wolę zwykłe/ inni coś zjeść, o wyznaczonej
godzinie spotkaliśmy się pod Kopernikiem i poszliśmy do autokaru. Nocleg mięliśmy zarezerwowany
w Bydgoszczy w hotelu Best Inn na ulicy nomen omen Łochowskiej. Hotel na przedmieściu w lesie i
mimo dużego zmęczenia /5 godzin zwiedzania/ znalazła się grupa osób, która poszła jeszcze na
spacer. Po śniadaniu jedziemy do centrum Bydgoszczy. Spotykamy się z naszą przewodniczką Panią
Agnieszką przy bazylice p.w. św. Sao Paulo. Dalej oglądaliśmy śliczne kamienice secesyjne.
Obejrzeliśmy park z pomnikiem łuczniczki i filharmonią. Jest tam też pomnik p.t. Potop. Postacie
ludzkie zalewane przez wodę z fontanny, robi wrażenie. W parku popiersia znanych kompozytorów.
Dalej ładnymi uliczkami z ciekawą architekturą udaliśmy się do hotelu “Pod Orłem”. Bardzo
ekskluzywne i piękne miejcse ale doba kosztuje 280,- zł więc nie stać nas na zarezerwowanie tam
noclegu. Dalej poszliśmy nad Brdę i podziwialiśmy flisaka “wędrującego” po linie nad rzeką. Jesteśmy
już trochę zmęczeni więc Pani Agnieszka zarządziła krótką przerwę na kawę, herbatę i jeżeli ktoś chce
to coś dobrego. Po przerwie wracamy nad Brdę. Idziemy do pobliskiej fary i trafiamy na koniec mszy
z okazji Dnia Kominiarza. Z kościoła wychodzą poczty kominiarzy i kominiarek chyba z całej Polski.
Oczywiście każdy poczet niesie swój sztandar. Nasze koleżanki robiły sobie zdjęcia z kominiarzami.
Dalsza część programu to barka Lemara /od nazwiska byłego właściciela/. Na barce usłyszeliśmy i
zobaczyliśmy jak żyli, mieszkali i pracowali ludzie “żyjący z rzeki”. Do zobaczenia został nam jeszcze
rynek Starego Miasta i Wyspa Młyńska. Po zwiedzaniu pożegnaliśmy Panią Agnieszkę, która okazała
się też być fantastycznym przewodnikiem. I Panią Agnieszkę i Pana Marcina wpisujemy do naszego
“zeszyciku” z dobrymi przewodnikami godnymi polecenia. Po krótkim czasie wolnym na Rynku
wracamy do domu. Po drodze nie planowany postój. Zatrzymali nas do kontroli panowie z Kontroli
Transportu czyli t. zw. krokodylki /od zielonego koloru munduru/. Zmęczeni ale szczęśliwi dotarliśmy
na parking chwilę po 21-ej. Wycieczką uważam za udaną. Wszystko było na tak: pogoda,
przewodnicy, program zwiedzania, nocleg no i fantastyczna zdyscyplinowana grupa. Do zobaczenia
na następnych wyjazdach.
Agnieszka

21 do 27 – 04-2023    Zakopane

W dniach 21-27 kwietnia 2023 roku miał miejsce pobyt członków Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów w Zakopanem.

Mieszkaliśmy w domu Kolejarz biura Natura Tour, w miejscu o bardzo dogodnym położeniu, blisko centrum miasta. Po przyjeździe, w piątek wieczorem, chętne osoby udały się do znanej restauracji browaru Watra, gdzie przy muzyce miło spędziły czas. W sobotę i w następne dni można było uczestniczyć w wybranych wyjściach w góry lub pospacerować po mieście lub jego okolicach a także zwiedzić ciekawe muzea, których nie brakuje w stolicy Tatr. W niedzielę wieczorem odbył się wieczorek integracyjny, w którym brali udział wszyscy chętni do wspólnej zabawy. W poniedziałek, w godzinach przedpołudniowych, wyruszyliśmy autokarem do sławnych term w Kościelisku, gdzie zażyliśmy kąpieli w basenach krytych, jak i tych na wolnym powietrzu. Nie zabrakło chętnych do skorzystania z kąpieli solankowych, siarkowych, czy jacuzzi. We wtorek miał miejsce najlepszy punkt pobytu, koncert kapeli góralskiej Podhale, Wyjechaliśmy około 18.00 do miejscowości Jurgów, gdzie zachwycili nas tańcem i śpiewem młodzi członkowie zespołu.  Ciekawe informacje o rejonie spiskim Tatr oraz działalności zespołu przedstawiła menadżerka, pani…….. Zabawa była bardzo udana, koleżanki a nawet niektórzy koledzy z SKSu mogli się osobiście przekonać, że tańce góralskie nie są wcale łatwe i trzeba mieć niezłą kondycję, żeby im podołać. Na zakończenie imprezy zostaliśmy poczęstowani tradycyjną nalewką oraz oscypkiem z żurawiną. Na ręce organizatorki wyjazdu na koncert pani Ewy Dobrowolskiej Nogal zostały złożone upominki w postaci płyty z nagraniami kapeli oraz informatora o Jurgowie. Było tak sympatycznie, że aż trudno było się rozstać. Ostatniego wieczoru, czyli w środę, odbyło się spotkanie pożegnalne, w którym uczestniczyli chętni, aby wspólnie spędzić czas. W czwartek 27 kwietnia wracaliśmy do Warszawy, mniej lub bardziej zmęczeni, ale zadowoleni ze wspólnie spędzonych chwil.

 

21-04-2023

Wiesława Glińska

Zmarła 21.04.2023
Żyła 72

Ceremonia Pożegnalna: 28.04.2023 o godz. 11:30 w Domu Przedpogrzebowym Sala „B”, Cmentarz Północny (Wólka Węglowa)  Kazimierza Wóycickiego 14, 01-938 Warszawa  Data pogrzebu: 28.04.2023  Cmentarz: C

„Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania.

Tak jakbyś nie chciała, swym odejściem smucić…

tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,

że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić”  Ks. J. Twardowski

 

12-04-2023     Żyrardów – Grodzisk Mazowiecki

W dniu 12.04.2023 grupa członkow SKS-u była na wycieczce w Żyrardowie i Grodzisku Mazowieckim. Z ramienia Zarządu wycieczkę nadzorowała Ewa Dobrowolska-Nogal, która poprosiła mnie o pomoc, gdyż ogromną część swego życia spędzałam i spędzam w tamtych okolicach.

Oba te miasta leżą na Mazowszu w odległości około 60 km od Warszawy.

Wybierając te miasta zastanawialiśmy się co może być tam ciekawego.

Nie spodziewaliśmy się tylu ciekawych miejsc i tak interesującej architektury.

Żyrardów to stolica polskiego lnu – jedyne miasto w Europie z zachowanym

w całości zespołem urbanistycznym z przełomu XIX i XX wieku.

Dzięki naszej wspaniałej przewodniczce p. Basi – mieszkance Żyrardowa, która

z  zaangażowaniem i wielką miłością przedstawiła nam historię Żyrardowa mogliśmy być w wielu miejscach i poczuć ich klimat.

Zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta – obecnie Plac Jana Pawła II , Przędzalnie lnu, Magistrat – teraz Urząd Miejski, Dom Ludowy – obecnie Miejskie Centrum Kultury, kościół Farny Matki Bożej Pocieszenia w stylu gotyckim z pięknymi secesyjnymi witrażami, Domy Tkaczy tzw. – Familoki, Ochronkę i Babiniec – przedszkole i dom dla przedszkolanek, Kantor, Resursę , Wille dyrektorskie.

W parku, który został założony przez właściciela żyrardowskiej fabryki lnu Karola Augusta Dittricha  w jego willi znajduje się obecnie Muzeum Mazowsza Zachodniego, gdzie też wstąpiliśmy.

Ogromne wrażenie zrobiło na nas Muzeum Lniarstwa, które mieści się w dawnych budynkach fabrycznych.

Spacerując wśród ponad stuletnich maszyn można je było obejrzeć a nawet zobaczyć jak pracują ponieważ pracownicy, którzy je obsługują, chętnie też udzielają informacji jak to wszystko działa.

Poza maszynami w Muzeum Lniarstwa można też podziwiać gotowe wyroby fabryczne oraz zobaczyć na dużych zdjęciach, jak fabryka funkcjonowała w latach swojej świetności.

Wizytę w Żyrardowie zakończyliśmy smacznym obiadem w  Szpularni – klimatycznej  restauracji, która mieści się w hali dawnej fabryki.

Następnym punktem naszej wycieczki był Grodzisk Mazowiecki – miasto z bogatą historią. Na przełomie XIX i XX wieku było ono znanym ośrodkiem letniskowym.

Znajduje się tu wiele terenów zielonych i rekreacyjnych takich jak Park im. hrabiów Skarbków, Stawy Goliana, Stawy Walczewskiego. Przespacerowaliśmy się Deptakiem gdzie można było obejrzeć wyjątkową galerię uliczną – reprodukcję dzieł Józefa Chełmońskiego.

Najbardziej znane obrazy to Bociany, Powitanie słońca, Dymy, Żurawie, Babie lato. Piękno grodziskich pejzaży było inspiracją malarza, który ostatnie 26 lat swojego życia spędził we wsi Kuklówka. Na deptaku stoi pomnik Józefa Chełmońskiego. Ze względu na ograniczony czas nie sposób było podziwiać wielu miejsc.

Stąd wniosek ze trzeba wycieczkę powtórzyć 😉

Pięknym akcentem naszej wycieczki był Dworek  Adama Chełmońskiego (brata słynnego malarza Józefa) i park, który go otacza. Adam Chełmoński był lekarzem i ordynatorem szpitala Dzieciatka Jezus w Warszawie. Pracował i mieszkał głównie w Warszawie. Tu za namową  brata zbudował dom aby odpoczywać w ciszy , w otoczeniu przyrody. Ale i tu nie odmawiał pomocy medycznej okolicznym mieszkańcom. Dworek jest skromny drewniany , stoi na skarpie rzeczki Mrowny w otoczeniu wiekowych dębów – pomników przyrody, reliktów dawnej puszczy.

Po tak intensywnym, pełnym niezapomnianych wrażeń dniu wróciliśmy do Warszawy.

 

 

23-03-2023 Walne Zgromadzenia SKS

Po pandemii powoli wracamy do terminów planowych i w  DK Imielin odbyło się Walne Zgromadzenie podsumowujące działalność SKS w 2022 roku. Jak zwykle przedstawiono osiągniecia i plany na 2023 rok. Podjęto też uchwały.

Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów „Ruch i Zdrowie” odbyło się dnia 24 marca 2023 roku w Domu Kultury Imielin  o godzinie 11.15

podjęło następujące Uchwały:

Uchwała nr 1

Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów „Ruch i Zdrowie” zatwierdziło sprawozdanie z działalności Zarządu w 2022 roku.

Uchwała nr 2

Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów „Ruch i Zdrowie” przyjęło i zatwierdziło przedstawiony bilans za rok 2022 zamykający się po stronie aktywów i pasywów sumą bilansową 50 480,12 zł. i zatwierdziło rachunek zysków i strat za rok 2022 zamykający się zyskiem 5 936,88zł., który przeznaczony został na podwyższenie funduszu statutowego Stowarzyszenia.

Uchwała nr 3

Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów „Ruch i Zdrowie” jednogłośnie udzieliło absolutorium zarządowi stowarzyszenia za działalność w 2022 roku.

Protokół Komisji Rewizyjnej przedstawiła szefowa. 

22-03-2023 Powitanie wiosny w Kabatach

W dniu 22.03.23 na polanie w Powsinie odbyło się powitanie wiosny.

Dwóch ogniskowych czyli Krzysztof S i Marek H  przygotowali profesjonalnie ognisko.W przygotowywaniu „konsumpcji” oraz stołów dla biesiadników pomagała Ela M.

Około 11.00 pojawił się barwny korowód z MARZANNĄ  na czele (jak co roku zrobioną przez niezastąpioną Basię J – wielkie dzięki), a wśród nich zaproszeni gości z UTW z Wawra, Dorota (instruktorka tańca w kręgu), oraz inni seniorzy z Ursynowa.

Każdy z uczestników znalazł sobie miejsce i stoły zapełniły się smacznymi  przekąskami, ciastami. Rozpoczęło się również piecznie kiełbasek, każdy we własnym zakręcie (oprócz tego, chleb ze smalcem i ogórki cieszyły się powodzeniem). Po krótkim posiłku – część „artystyczna”, w której przewodziła Basia Z (autorka niektórych piosenek o wiośnie) kartki z tekstem w ręku i głośne śpiewy, przy palącym się ognisku, w trakcie tego występu nastąpiło spalenie MARZANNY (z żalem), bo to było piękne dzieło.

Potem rozpoczęła się część sportowa, w której brali udział zaproszeni też goście (rzucanie piłeczek do kosza, sadzenie na czas i zbieranie sztucznych kwiatów) śmiechu było co niemiara.

Ale wszystko co dobre ma też swój koniec. Zadowoleni, uśmiechnięci, po zgaszeniu ogniska udaliśmy się do domów. Pogoda sprzyjała, atmosfera cudna. Koleżanki w wiankach i koralach – przecudnej urody. Było nas chyba ok.70-80 osób.

Dziękujemy za przybycie, za dobre humory i piękny nastrój. To trzeba powtórzyć w przyszłym roku 2024.

Obecny był prawie cały Zarząd. Za tę wspaniałą imprezę z Zarządu SKS odpowiadała – Ewa i Bożena.

 

 

 

08-03-2023 Dzień Kobiet oraz Bożenki i Krystynki w Kabatach

Były czasy, że w SKS najwięcej było Bożenek i Krystynek. Z tego powodu miały swoje specjalne imprezy. Teraz z ponad 30 została 10, ale nadal je kochamy i serdeczne życzenia składamy.

04 do 17 -03-2023 Sarbinowo

Dwa tygodnie spędziliśmy na turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Flisak” w Sarbinowie. Czas na zabiegach i bogatym programie na popołudnia minął bardzo szybko i na zakończenie wpisaliśmy do księgi pamiątkowej:  „Do Sarbinowa w marcu przybyliśmy. Choć na dworze zima i wiatr w spacerach przeszkadza, my pełni zapału z mewami od rana po plaży biegamy, na śniadania i zabiegi niecierpliwie czekamy. Na nich naprawiamy to co w ciele się popsuło. Cudowne dłonie masażystów każdy mięsień usprawniają byśmy potem parę kilometrów po plaży zrobili lub cały wieczór w ośrodku przetańczyli, chyba, że Pan Marek koncert lub zawody sportowe zaproponuje. Od rana więc masaż uzdrawiający, magnesem działanie, ozonem mrożenie lub borowiną rozgrzewania i w masce olejkami różnymi oddychanie. W południe obiad obfity, by wygimnastykowany kuracjusz był syty. Jest też kolacja wcześnie przed spaniem. Potem koncert w stołówce lub w grupach balowanie. Spacery  poznawcze w stronę Mielna lub Gąsek, obserwacja kaczek, mew i innego ptactwa czy też cudów natury w telefonie utrwalanie to ruch znakomity i w każdej chwili jodu wdychanie. W Ustroniu Morskim dokąd nas zabrano, basen, sauny, bezy czy Biedronka , można tez pojechać do Koszalina, Kołobrzegu lub innego zakątka. Pan Zbyszek muzyką wieczory umila.  Szefostwo, co wszystkim zarządza, dba by nam dobrze było choć nie zawsze zdąża awarie natychmiast usuwać, bo przedmioty nie zawsze nas słuchają i w najmniej odpowiednich momentach pracy odmawiają.”

 

Tańce-hulanki -swawole

 

Postanowiłam tym razem, aby to wszyscy uczestnicy wyjazdu napisali sprawozdanie , czyli umieszczam korespondencję naszą z tamtego okresu. Zaczęło się tak:

31.01.2023, 21:33 – Utworzyłeś(-aś) grupę „SARBINOWO 💃”

31.01.2023, 21:38 – Asik: Kochani. Sarbinowo coraz bliżej.  2 lutego kupuję bilety na pociąg Warszawa- Koszalin. Tam podjedzie po nas autokar i zawiezie do ośrodka.  Jeżeli ktoś nie jedzie lub ma jakieś  uprawnienia proszę o info do 2 lutego. Buziaczki.  Asia Gębarska

04.02.2023, 08:15 – Asik: Kochani 🤗.  Klamka zapadła- bilety kupione. 4 marca o godz 8, 44 wsiadamy na Dworcu Gdańskim w Warszawie do pociągu relacji Łódź- Kołobrzeg. 🚆. Cdn.  Miłego weekendu . Asia 🥳💃🍀

15.02.2023, 08:42 – Asik: Kochani. Teraz czas na bilety na powrót.  Planowałam  wyjazd 17.03 o godz.11.21. W Warszawie Gdańska 17.16. Jest też pociąg nocny i można rozważyć taką  podróż.  Wyjazd 21.10 z Koszalina i 3.38 Warszawa Wschodnia. Pytanie: Kto jest za którą wersja? Wtedy dalsze informacje.  Buziaczki.  Asia

23.02.2023, 12:37 – Asik: Kochani. Na przejazd nocny zgłosiło się kilka osób. Jest inny pomysł: dopłacić 50zl za nocleg ze śniadaniem i wyjazd 18 marca o 11.21 tylko, grupa ma  dojazd na Dworzec PKP w Koszalinie na 17.03. Inny termin to dojazd we własnym zakresie. Ja do niedzieli 26lutego potrzebuję info kto nie wraca z grupą i czy potrzebuje bilety PKP, czy sam kupi.  Szczegóły o pobycie jak zakończy się  AKCJA PODRÓŻ 😘🤗😍😀 Asia

01.03.2023, 12:12 – Asik: Kochani. Pakujcie walizki, bo wszystkie formalności załatwione. Bilety na powrót  17 marca. W Warszawie Gdańska 17.16 planowo. Wyjazd z Warszawa Gdańska  4marca tj sobota 8.44. Wagon 12. Pociąg  Łódź- Kołobrzeg.  Ja będę wcześniej  na peronie i rozdam miejscówki . Pozostałe info wysłano mailem i  będę udzielała sukcesywnie.  Buziaczki.  Do zobaczenia.  Asia

12.03.2023, 08:00 – Asik: Dla tych co byli, wspomnienie wczorajszej wycieczki, dla tych co nie byli, aby żałowali czego nie widzieli, wszystkim na dziś wspaniałych wycieczek i odpoczynku.🧑‍🦯🥰

13.03.2023, 20:11 – Asik: ‎W oczekiwaniu na powrót  z Ustronia do Sarbinowa 😍 Grupa basenowa.

14.03.2023, 07:36 – Asik: Dzień dobry Kochani. Wspaniałego dnia po wczorajszym pięknym zachodzie słońca 🤗

15.03.2023, 07:55 – Asik: Wspaniałego dnia.🌞🤗

15.03.2023, 13:22 – Asik: Przypominam. Dziś 18.30 zakończenie turnusu dla SKS  w stołówce Zakładamy koszulki. Potem uczestniczymy w spotkaniu ogólnym. 😍🌞

15.03.2023, 20:38 – Asik: ‎Dziękuję Wam🤗😍

17.03.2023, 07:21 – Asik: ‎ Jeszcze kilka wspaniałych zdjęć Joli i do domu. Nie zapomnijcie o 10 .00 zbiórka przed budynkiem z bagażami 🤗

17.03.2023, 20:48 – Asik: Kochani. Bardzo dziękuję za wspaniałe 2tygodnie z Wami.  Z taką grupą mogę jeździć zawsze i wszędzie.  Dziś przesyłam Wam ostatnie zdjęcia od Alusi i Kasi co tam do jutra zostały.  Odblokuję możliwość wysyłania tu Waszych zdjęć i pisanie komentarzy na tydzień,  potem likwiduję grupę.  Jeżeli ktoś nie chce być zasypywany proszę opuścić grupę.  Gdyście nie wiedzieli jak to zrobić służę pomocą.  Ściskam Was mocno. Buziaczki.   ‎

17.03.2023, 20:50 – Zmieniłeś(-aś) ustawienia grupy, aby zezwolić wszystkim uczestnikom na wysyłanie wiadomości do tej grupy.

Do tej pory tylko ja mogłam pisać i wysyłać wiadomości do członków grupy. Teraz otworzyłam takie możliwości dla wszystkich członków z nadzieją, ze napiszecie za mnie sprawozdanie. Przepraszam, ale z nazwisk zostawiłam tylko pierwszą literę – Rodo

18.03.2023, 05:37 – K. Teresa: Było  super  dzięki  Twojej świetnej organizacji  Było  wesoło  i wspaniałe się  bawiliśmy  dziękuję  bardzo pozdrawiam  serdecznie

18.03.2023, 07:01 – J. Wiesia, SKS: Dziękujemy Asiu , bawiliśmy się super. 🌻🌷🥰

18.03.2023, 07:26 – G. Danuta: Asiu bardzo dziękujemy za pobyt i organizacje dałaś z siebie wszystko żeby umilić nam czas pozdrawiamy i życzymy Ci  cały Ocean zdrowia

18.03.2023, 08:00 – Teresa J.: Asiu, dziękujemy. Choc początki były trudne, wcale nam nie było nudnie, były wycieczki i zabawy. Bawilysmy się jak damy, a p.Marek nasz  KAOWIEC uprzyjemnial życie kobiet. Panow było znacznie mniej  i nie zawsze im pasuje..Bo świat kobiet tu goruje nam natomiast wsio pasuje. Nasaz ASIA git kobita jest niesamowita.. Wszystko ogarnia w mig -sily ,humor oraz dryg ,,a wieczorem pokazuje swoje trendy i wiruje. Tereska i Wiesio.

18.03.2023, 08:02 – G. Hanna: Asiu, ogromnie Ci dziękuję. Jesteś wspaniałą organizatorką i wesołą towarzyszką. Oby więcej takich wyjazdów.😁🥳

18.03.2023, 09:30 – B. Jagódka: Droga i wspaniała Asiu, dołączam do podziękowań za marcowy atrakcyjny i prozdrowotny 2-tyg. pobyt w Sarbinowie..J.B.👏🌞🤩

18.03.2023, 09:39 – Ł. Mariola: Asiu, dziękujemy za wspaniały pobyt w Sarbinowie, czekamy na kolejne wyjazdy. Serdecznie pozdrawiamy ❤️❤️❤️

18.03.2023, 12:51 – Kasia: Asik! Wielkie dzięki!👍🤩💙

18.03.2023, 13:07 – B-B Jola: Ja też wszystko powyższe potwierdzam…ale to też Wasza zasługa że było super, bo i grupa była super…buziaczki 🥰🥰🥰🥰Dzięki wszystkim !!!

18.03.2023, 14:51 – Basia Wieden: Asik wielkie dzięki!!! buziaki 🥰💋🥰

18.03.2023, 15:50 – Dorota Wieden: Asiczku kochany, dziękujemy ci z Bernadką za wspaniałą organizację wyjazdu, cudne wspólne tańce, zawsze uśmiechniętą buzię oraz dobre słowo na dzień dobry! A życzymy zdróweczka! Wypocznij kochana i do zobaczenia na kolejnym wyjeździe 🙏😍🥰❤☘️💃💃💃😘😘😘😘

18.03.2023, 21:42 – Marianna O.: Asiu dziękuję za dobrze zorganizowany i miłą atmosferę podczas pobytu w Sarbinowie. Życzę szybkiego zdrowienia.

20.03.2023, 13:30 – B. Jolanta: Asiu bardzo dziękuję za wspaniały wypoczynek. Dzięki Twojemu zaangażowaniu w organizację pobytu było super. 🥰😘❤️

24.03.2023, 15:04 – Asik: Bardzo dziękuję  za wszystkie ciepłe słowa.  Miód to na moje serce i duszę.  Myślałam, że ktoś na stronę SKS relację z pobytu jakąś napisze lub zdjęcia  dołoży,  ale niestety sama muszę coś na stronę stworzyć,  chyba, że  powyższe teksty skopiuję.  Jeszcze raz dziękuję.  Po niedzieli likwiduję grupę więc proszę się nie dziwić komunikatem, że zostaliście wyrzuceni z grupy Sarbinowo.  🤗😍😀🍀

24.03.2023, 15:15 – Krystyna M.: Asia, jeszcze raz dziekuję za zorganizowanie świetnego wypoczynku nad morzem.

24.03.2023, 15:22 – Renata B.: Asiu, bardzo dziękujemy za stworzenie tak miłej atmosfery podczas naszego wypoczynku, a wszystkim uczestnikom za humor i świetną wspólną zabawę.

Renata i Andrzej😊

24.03.2023, 15:26 – Bogi Wieden: Po co chcesz likwidowac zostaw bo mamy kontakt z innymi super!!! dziewczynkami 💕❤️🫶

24.03.2023, 16:26 – Mirka Sz.: Asiu ja również dziękuję Ci za wspaniałą opiekę i fantastyczna  organizacje. Zdjecia są cudowne. Zaglądam i wspominam. M.Sz

24.03.2023, 17:47 – Kurek Teresa: Całuski  dla całej  ekipy z Wiednia 🥰

24.03.2023, 18:06 – Bogi Wieden: I calej Warszawy 😍🥰

24.03.2023, 18:13 – Tereska K.: Dziękuję Asiu za wszystko. Było wspaniale – dzięki Tobie i całej grupie. Zdjęcia już przeniosłam do folderu pt. Sarbinowo 2023.😍🌹🥰

25.03.2023, 08:27 – Teresa J.: Super dziewczyny, było miło ale się skończyło. Trzeba pomyśleć o następnym wyjeździe. Uznanie dla Asi za dobrą atmosferę i wspaniały wypoczynek. Tereska i WIESIO.

Teraz już tylko dołączę wszystkie zdjęcia jakie wysyłałam każdego dnia przy porannych wiadomościach czy życzeniach miłego dnia. Oczywiście te najpiękniejsze widoczki to autorstwa Joli.

Wyjazd również uważam za fantastyczny. Grupa uczestników zintegrowała się już w pociągu , a na miejscu zawarliśmy liczne znajomości i innymi uczestnikami turnusu, które trwają do tej pory. Ośrodek też dokładał starań, aby szybko niwelować usterki, bo to my rozpoczynaliśmy sezon 2023 w Flisaku i nie wszystko działało na 100%. Najwspanialsi, życzliwie nastawieni do kuracjuszy rehabilitanci – szczególnie masażyści, wszak to mężczyźni a u nas babiniec. Nie zapominamy o Paniach dbających o porządek i wszystkich co o nasze brzuszki dbali, a bardzo się starali, aby posiłki były smaczne i urozmaicone.

 

07-02-2023 Film na X-lecie SKS

Zapraszam wszystkich zapisanych, którzy nie korzystali z koncertu Andre Rieu na film pt. „Mężczyzna imieniem Otto”, we wtorek 7.02.23 do Multikina na godz. 15.25. Kto chce przyjść mimo, że był na koncercie zapraszam. Wtedy koszt biletu 16 zł. Bożena i Zarząd SKS.Po takim komunikacie zgłosiły się osoby chętne do obejrzenia tego filmu.

Na stronach filmowych można przeczytać o tym filmie:

„W oparciu o bestseller New York Timesa „Mężczyzna imieniem Otto” opowiada historię Otto Andersona (Tom Hanks), który nie widzi już celu w swoim życiu po stracie żony. Otto jest gotów skończyć z tym wszystkim, ale jego plany zostają przerwane, gdy do domu obok wprowadza się młoda, pełna życia rodzina, a szczególnie bystra Marisol – rzuca mu wyzwanie, aby spojrzeć na życie inaczej, co prowadzi do przyjaźni, która zmienia jego świat. Zabawna historia o miłości, stracie i życiu, pokazuje, że rodzinę można czasem znaleźć w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach.”

Reżyseria  Marc Forster

Scenariusz   David Magee

Gatunek   DramatKomedia

Produkcja   USASzwecja

Premiera   14 grudnia 2022 (Światowa premiera) 27 stycznia 2023 (Polska premiera kinowa)

Nagrody   Film dostał 1 nominację

 

 Wierzę, ze Ci co poszli na film spędzili przyjemnie czas w gronie przyjaciół i z przyjemnością obejrzeli film. Tym zaproszeniem zakończyliśmy skromne obchody 10-lecia istnienia SKS. Zapraszamy do pracy nad następnymi rocznicami.

04-02-2023 – Zabawa prawie Walentynkowa i występ Teatru USTA

 

Tej soboty każdy mógł wybrać tańce w DK Imielin lub pójść na kolejny spektakl koleżanek do Domu Sztuki. Obie imprezy były fantastyczne i wszyscy bawili się dobrze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14-01-2023 – Zabawa karnawałowa „Załóż Maseczkę

 

14-01-2023 r od godz.16,00 na hasło -”ZAŁÓŻ MASECZKĘ” w DK Imielin pojawiło się mnóstwo „księżniczek” w maseczkach. Zabawa była wspaniała, co możecie podziwiać poniżej.

Jak to bywa w karnawale. Jedni bardzo lubią bale i gimnastykują się na parkiecie, gdy w tym samym czasie inni wolą kulturę i sztukę oglądając lub uczestnicząc w spektaklach teatralnych. Tak, więc 14 -01 mogliśmy podziwiać SKS- owiczów  tańczących na parkiecie DK Imielin,  jak i występujące na scenie Domu Sztuki.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

07-01-2023 – Koncert Andre Reau na X-Lecie SKS

Ubóstwiany przez miłośników muzyki i widzów kinowych całego świata maestro zaprosił nas do Dublina. Artysta powiedział „Nowy Rok i karnawał to specjalny czas. Wraz z rodziną i przyjaciółmi z nadzieją patrzymy na nadchodzący rok. Mam nadzieję, że nasz dubliński koncert tylko utrzyma Was, kochani widzowie kinowi, w optymistycznym nastroju. „

Barwnym koncertem Andre Rieu zakończyliśmy  obchody Jubileuszu SKS-u  zapraszając wszystkich aktualnych członków SKS i przedstawicieli zaprzyjaźnionych organizacji  – gratis, inne osoby – koszt biletu 35zł na koncert na dużym ekranie. Mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili. Życzenia Noworoczne złożone z ekranu przez Mistrza Andre wróżą wspaniały ROK 2023 dla nas wszystkich. W koncercie uczestniczyło prawie 250 osób. Sala nr 12 w Multikinie zapełniła się prawie cała. W tym: członków SKS -175 osób, przyjaciół SKS za opłatą -62 osoby i 6 osób na zaproszenia uzyskane od Multikina dla zaprzyjaźnionych organizacji seniorskich na Ursynowie. Każdy na wejściu otrzymał pamiątkowy bilet specjalnie wykonany na tę okazję przez Asię z Zarządu SKS.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023-01-01  Powitanie  Nowego  Roku

Nowy Rok 2023 powitaliśmy: tanecznie-  na balach, domówkach, obcując z kulturą w Domach Kultury,  kinie, teatrze lub w domu u siebie czy znajomych.

Wszyscy życzyli sobie zdrowia i niech Rok 2023 będzie czasem pokoju, spokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.

 

Koniec roku to czas podsumowań,
Lecz nie skupiaj się na tym, co minęło.
Ciesz się tym, co może przynieść Nowy Rok 2023.
Wejdź w niego z radością, nadzieją w sercu i dobrymi myślami.
Niech w tym szczególnym dniu otaczają Cię wszyscy, których kochasz,
I niech staną się dla Ciebie źródłem siły i radości w Nowym 2023 roku

Kochani SKS-owicze i Przyjaciele ! Rok 2022 – to już 10-lat działalności SKS. Zmiany, zmiany, zmiany na różnych polach sprawiły, że był bardzo trudny. Na Nowy -2023 życzę wszystkim zdrowia i radości działania. W nowym składzie Zarządu i z nowymi członkami Stowarzyszenia wchodzimy z zapałem i pomysłami, aby 2023 r. był wspanialszy niż wszystkie poprzednie, chociaż to prawie niemożliwe, ale DAMY RADĘ –  przy Waszej pomocy. 

Poniżej migawki z imprez Sylwestrowo-Noworocznych w jakich uczestniczyli nasi członkowie i chcieli podzielić sie z Wami tymi chwilami. Miejsca w galerii dużo więc jak ktoś chce jeszcze dołączyć zapraszamy. (Proszę przesłać zdjęcia na maila Graasik@op.pl ).